| Manufacturer Part Number: | CRG1206F620K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG1206F620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG1206F620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623544-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG1206F620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG1206F620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG1206F620K is new and unused, you can buy CRG1206F620K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG1206F620K.
| IEG66-39782-10-UV | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IEG66-39782-10-UV.pdf | |
| RS3D-M3/9AT | DIODE SW 3A 200V 150NS DO-214AB | RS3D-M3/9AT.pdf | |
| BSO110N03MSGXUMA1 | MOSFET N-CH 30V 10A 8DSO | BSO110N03MSGXUMA1.pdf | |
| CDRC62NP-470NC | 47µH Unshielded Inductor 320mA 430 mOhm Max Nonstandard | CDRC62NP-470NC.pdf | |
| IDT71016S20Y | IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ | IDT71016S20Y.pdf | |
| VE-21K-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-21K-CY-B1.pdf | |
| ACM44DRYN-S13 | CONN EDGECARD EXTEND 88POS 0.156 | ACM44DRYN-S13.pdf | |
| CA3102R24-19SF80A176 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3102R24-19SF80A176.pdf | |
| LJT07RT-15-68P-014 | LJT 8C 8#16 PIN RECP | LJT07RT-15-68P-014.pdf | |
| 97-3106A22-8PY-417 | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3106A22-8PY-417.pdf | |
| TV06RW-25-4HE-LC | TV 143C 48#20 8#16 PIN PLUG | TV06RW-25-4HE-LC.pdf | |
| DEM9PLNMK52 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DEM9PLNMK52.pdf | |
| T37113-22-0 | 22 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37113-22-0.pdf | |
| ERJ-S1TF4423U | RES SMD 442K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF4423U.pdf | |
| 768141181GPTR13 | RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14SOIC | 768141181GPTR13.pdf |