| Manufacturer Part Number: | CRG1206F13K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG1206F13K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG1206F13K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623422-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 13k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG1206F13K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG1206F13K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG1206F13K is new and unused, you can buy CRG1206F13K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG1206F13K.
| 100MU104MB23225 | 0.1µF Film Capacitor 100V Acrylic, Metallized 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 100MU104MB23225.pdf | |
| BFC238052752 | 7500pF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC238052752.pdf | |
| MXL1.5KE110A | TVS DIODE 94VWM 152VC CASE1 | MXL1.5KE110A.pdf | |
| RGP10A | DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 | RGP10A.pdf | |
| 1008R-682J | 6.8µH Unshielded Inductor 274mA 2 Ohm Max Nonstandard | 1008R-682J.pdf | |
| 74LCX373SJX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | 74LCX373SJX.pdf | |
| CAT24C164WI-GT3 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC | CAT24C164WI-GT3.pdf | |
| V110B28H150BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V110B28H150BF3.pdf | |
| TXR21AB00-2216CI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 5/16-18 UNEF 22 | TXR21AB00-2216CI.pdf | |
| 0444990029 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0444990029.pdf | |
| 0387419802 | 2 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387419802.pdf | |
| 1911220000 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1911220000.pdf | |
| RCP0603W130RGS2 | RES SMD 130 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W130RGS2.pdf | |
| CMF701M0000JKR6 | RES 1M OHM 1.75W 5% AXIAL | CMF701M0000JKR6.pdf |