| Manufacturer Part Number: | CRG0805J47K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805J47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805J47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623376-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805J47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805J47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805J47K is new and unused, you can buy CRG0805J47K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805J47K.
| EG-2102CA 106.2500M-PGPNLB | 106.25MHz LVPECL SO (SAW) Oscillator Surface Mount 3.3V 100mA Enable/Disable | EG-2102CA 106.2500M-PGPNLB.pdf | |
| MT46V128M4FN-75:D | IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA | MT46V128M4FN-75:D.pdf | |
| SBR-70-G-R75-JM200 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SBR-70 Green Starboard | SBR-70-G-R75-JM200.pdf | |
| XRCWHT-L1-0000-00509 | LED Lighting XLamp® XR-C White 3.5V 350mA 90° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XRCWHT-L1-0000-00509.pdf | |
| ICH5024S12 | DC/DC CONVERTER | ICH5024S12.pdf | |
| VI-BWL-CV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VI-BWL-CV-F2.pdf | |
| MCR10EZPF1601 | RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZPF1601.pdf | |
| PT06CGCA23-16-26S | PT 26C 26#20 SKT PLUG | PT06CGCA23-16-26S.pdf | |
| EXP-0941/03/P | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw Nickel | EXP-0941/03/P.pdf | |
| CTVS06RF-11-5BD | CTV 5C 5#20 SKT PLUG | CTVS06RF-11-5BD.pdf | |
| DTS24W13-4PD-LC | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24W13-4PD-LC.pdf | |
| AF0201DR-0720KL | RES SMD 20K OHM 0.5% 1/20W 0201 | AF0201DR-0720KL.pdf | |
| RG3216N-3163-W-T1 | RES SMD 316K OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216N-3163-W-T1.pdf | |
| CRCW06033R57FNTA | RES SMD 3.57 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06033R57FNTA.pdf | |
| 9T04021A13R7BBHF3 | RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 | 9T04021A13R7BBHF3.pdf |