| Manufacturer Part Number: | CRG0805F910K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F910K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F910K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623296-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 910k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F910K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F910K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F910K is new and unused, you can buy CRG0805F910K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F910K.
| MVA63VE471MM17TR | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 494 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MVA63VE471MM17TR.pdf | |
| UMK105CH050CV-F | 5pF 50V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CH050CV-F.pdf | |
| LEL1-1-72-1.00-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR 1A LEVER | LEL1-1-72-1.00-01-V.pdf | |
| GBM15DCMI-S288 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | GBM15DCMI-S288.pdf | |
| MAX1317ECM+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX1317ECM+.pdf | |
| VI-23J-EV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VI-23J-EV-F4.pdf | |
| VI-BNL-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-BNL-IX-B1.pdf | |
| RMC60DTES | CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET | RMC60DTES.pdf | |
| L717TSCH37POL2RM8 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L717TSCH37POL2RM8.pdf | |
| 6-534998-2 | 24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 6-534998-2.pdf | |
| 0522660093 | DEKAFIX GW 5 MARKED 93 50/CD | 0522660093.pdf | |
| RCP1206B24R0GWB | RES SMD 24 OHM 2% 11W 1206 | RCP1206B24R0GWB.pdf |