| Manufacturer Part Number: | CRG0805F51K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F51K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F51K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623244-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F51K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F51K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F51K is new and unused, you can buy CRG0805F51K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F51K.
| C3225X5R0J226M/2.50 | 22µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X5R0J226M/2.50.pdf | |
| MKP385512016JFI2B0 | 1.2µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm) | MKP385512016JFI2B0.pdf | |
| GCM30DTBD-S189 | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | GCM30DTBD-S189.pdf | |
| SB2K-M3/5BT | DIODE RECT 2A 800V DO-214AA | SB2K-M3/5BT.pdf | |
| PE-0805CD180JTT | 17.95nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 200 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | PE-0805CD180JTT.pdf | |
| 105R-681FS | 680nH Unshielded Inductor 395mA 620 mOhm Max 2-SMD | 105R-681FS.pdf | |
| LG T67F-R1T1-24 | Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-PLCC | LG T67F-R1T1-24.pdf | |
| VI-J6K-CW | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-J6K-CW.pdf | |
| LDU5660S300-WD | 300mA 2 ~ 56 V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output | LDU5660S300-WD.pdf | |
| ERJ-12SF5110U | RES SMD 511 OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-12SF5110U.pdf | |
| TVP00RW-25-37BD | TV 39C 39#16 SKT RECP | TVP00RW-25-37BD.pdf | |
| TSW-130-07-T-D | 60 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-130-07-T-D.pdf | |
| RCWL0603R430JQEA | RES SMD 0.43 OHM 5% 1/10W 0603 | RCWL0603R430JQEA.pdf | |
| 4116R-1-241LF | RES ARRAY 8 RES 240 OHM 16DIP | 4116R-1-241LF.pdf |