| Manufacturer Part Number: | CRG0805F43K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 43K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F43K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F43K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623226-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 43k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F43K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F43K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F43K is new and unused, you can buy CRG0805F43K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F43K.
| 173D275X5015VW | 2.7µF Molded Tantalum Capacitors 15V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D275X5015VW.pdf | |
| 2-5700-IG2-K10-DD-10A | CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC | 2-5700-IG2-K10-DD-10A.pdf | |
| 10104997-T0C-60B | XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK | 10104997-T0C-60B.pdf | |
| ATS050CSM-1E | 5MHz ±30ppm Crystal Series 80 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | ATS050CSM-1E.pdf | |
| LTC2630ISC6-LM12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | LTC2630ISC6-LM12#TRMPBF.pdf | |
| MX6AWT-A1-0000-0009Z5 | LED Lighting XLamp® MX-6 White, Neutral 4000K 3.3V 300mA 120° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | MX6AWT-A1-0000-0009Z5.pdf | |
| V375C48C75B2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | V375C48C75B2.pdf | |
| VI-B41-CV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | VI-B41-CV-F4.pdf | |
| V150A48H400BL | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V150A48H400BL.pdf | |
| TVP00DZ-21-35HN | 79 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DZ-21-35HN.pdf | |
| MS3470W20-39SW | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3470W20-39SW.pdf | |
| 1902740000 | CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10 PG29 | 1902740000.pdf | |
| MDP14031K00GE04 | RES ARRAY 7 RES 1K OHM 14DIP | MDP14031K00GE04.pdf | |
| CMF5523K700DHR6 | RES 23.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF5523K700DHR6.pdf |