| Manufacturer Part Number: | CRG0805F360K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623201-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F360K is new and unused, you can buy CRG0805F360K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F360K.
| EKMQ401VSN561MA40S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN561MA40S.pdf | |
| C1812X104K3RAC7800 | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812X104K3RAC7800.pdf | |
| JANTX1N6173A | TVS DIODE 152VWM 273VC CPKG AXL | JANTX1N6173A.pdf | |
| MAX3204EEBT+T | TVS DIODE 6UCSP | MAX3204EEBT+T.pdf | |
| CDMC6D28NP-2R2MC | 2.2µH Shielded Inductor 6A 19.3 mOhm Max Nonstandard | CDMC6D28NP-2R2MC.pdf | |
| ADM202EARU-REEL | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ADM202EARU-REEL.pdf | |
| SI32260-C-GM1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 60-QFN (8x8) | SI32260-C-GM1.pdf | |
| CC10-4812SF-E | CONV DC/DC 10W SNGL 48V 12V PCB | CC10-4812SF-E.pdf | |
| VE-B7P-EW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-B7P-EW-F1.pdf | |
| CA3108E24-10PBF80 | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108E24-10PBF80.pdf | |
| TVS06RK-25-24A | TV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG | TVS06RK-25-24A.pdf | |
| L17HTNES3F2C | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L17HTNES3F2C.pdf | |
| RJHSE538G02 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538G02.pdf | |
| TLW-122-06-T-S | 22 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TLW-122-06-T-S.pdf |