| Manufacturer Part Number: | CRG0805F120K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623106-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F120K is new and unused, you can buy CRG0805F120K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F120K.
| VJ0603A221JNAAO | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603A221JNAAO.pdf | |
| VJ1210Y474KBBAT4X | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210Y474KBBAT4X.pdf | |
| PBRC-3.18BR | 3.18MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 33pF ±0.3% 100 Ohm -20°C ~ 80°C Surface Mount | PBRC-3.18BR.pdf | |
| GS1575BCNE3 | IC SDI RECLOCKER 64QFN | GS1575BCNE3.pdf | |
| RER65F56R2PC02 | RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 10W | RER65F56R2PC02.pdf | |
| AC0805FR-07357RL | RES SMD 357 OHM 1% 1/8W 0805 | AC0805FR-07357RL.pdf | |
| JL05-2A24-52APC-F0-R | 52 (51 + PE) Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | JL05-2A24-52APC-F0-R.pdf | |
| 1060183-1 | SMC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 1060183-1.pdf | |
| DCM21WA4PNMB76 | DSUB 21WA4 M SOD G50 | DCM21WA4PNMB76.pdf | |
| 641122-2 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 641122-2.pdf | |
| 68696-134HLF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68696-134HLF.pdf | |
| 92652-002LF | 4 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 92652-002LF.pdf | |
| 812-22-010-30-002101 | 10 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-010-30-002101.pdf | |
| RLR07C1603GRRSL | RES 160K OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C1603GRRSL.pdf |