| Manufacturer Part Number: | CRG0805F11K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0805F11K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0805F11K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623104-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 11k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 50,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0805F11K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0805F11K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0805F11K is new and unused, you can buy CRG0805F11K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0805F11K.
| CC0805JRNPO9BN200 | 20pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805JRNPO9BN200.pdf | |
| 3EZ91DE3/TR8 | Zener Diode 91V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ91DE3/TR8.pdf | |
| CDLL986 | Zener Diode 110V 500mW ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL986.pdf | |
| JCD0648S09 | DC/DC CONVERTER 9V 6W | JCD0648S09.pdf | |
| CTV06RQF-25-7SE | 99 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RQF-25-7SE.pdf | |
| 87606-330LF | 60 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 87606-330LF.pdf | |
| 800-10-064-61-001000 | 64 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-064-61-001000.pdf | |
| 98417-S61-32ULF | 32 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 98417-S61-32ULF.pdf | |
| 450-10-236-00-001101 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 450-10-236-00-001101.pdf | |
| 95017-127HLF | 27 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 95017-127HLF.pdf | |
| SSQ-119-01-G-D | 38 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-119-01-G-D.pdf | |
| ERJ-A1AJ511U | RES SMD 510 OHM 1.33W 2512 WIDE | ERJ-A1AJ511U.pdf |