| Manufacturer Part Number: | CRG0603F910K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F910K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F910K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623008-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 910k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F910K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F910K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F910K is new and unused, you can buy CRG0603F910K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F910K.
| TMK063CG3R9CPGF | 3.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | TMK063CG3R9CPGF.pdf | |
| MCP4921-E/MS | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | MCP4921-E/MS.pdf | |
| TDF5140AT/C1,118 | Motor Driver Bipolar Parallel 20-SO | TDF5140AT/C1,118.pdf | |
| RCQ50110S15 | DC-DC CONV, RAILWAY, 50W | RCQ50110S15.pdf | |
| HMC0603JT100M | RES SMD 100M OHM 5% 1/10W 0603 | HMC0603JT100M.pdf | |
| TXR41AB00-2418AI2 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 24, 25 | TXR41AB00-2418AI2.pdf | |
| 901-9804-1 | SMA Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Square Flange Solder | 901-9804-1.pdf | |
| 77313-824-50LF | 50 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-824-50LF.pdf | |
| TSW-117-14-S-D | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-117-14-S-D.pdf | |
| EDZ602/7 | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | EDZ602/7.pdf |