| Manufacturer Part Number: | CRG0603F360K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622925-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F360K is new and unused, you can buy CRG0603F360K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F360K.
| FCP1210H223J-G2 | 0.022µF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | FCP1210H223J-G2.pdf | |
| 3KASMC30HE3_A/H | TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AB | 3KASMC30HE3_A/H.pdf | |
| GBB14DYFN | CONN EDGECARD .050" 14POS SMD | GBB14DYFN.pdf | |
| ECC22DRES | CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET | ECC22DRES.pdf | |
| PI6C490086LEX | IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP | PI6C490086LEX.pdf | |
| TS5A2053DCURE4 | 1 Circuit IC Switch 2:1 13.8 Ohm US8 | TS5A2053DCURE4.pdf | |
| RAA207702GBM#HC0 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 20-XFBGA, CSPBGA | RAA207702GBM#HC0.pdf | |
| VI-B4T-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VI-B4T-CY-F3.pdf | |
| VI-JWH-MZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W | VI-JWH-MZ-F2.pdf | |
| CPF0402B191RE1 | RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 | CPF0402B191RE1.pdf | |
| MCR10ERTJ114 | RES SMD 110K OHM 5% 1/8W 0805 | MCR10ERTJ114.pdf | |
| CRGH0805J91K | RES SMD 91K OHM 5% 1/3W 0805 | CRGH0805J91K.pdf | |
| CRCW20103R01FNEF | RES SMD 3.01 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20103R01FNEF.pdf | |
| M55342E04B68B1RWS | RES SMD 68.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 | M55342E04B68B1RWS.pdf |