| Manufacturer Part Number: | CRG0603F240K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F240K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F240K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622891-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F240K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F240K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F240K is new and unused, you can buy CRG0603F240K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F240K.
| 477CKH050M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 353 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 477CKH050M.pdf | |
| B43508C2108M7 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2108M7.pdf | |
| 06035C182K4T2A | 1800pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035C182K4T2A.pdf | |
| BZV85-C10,113 | Zener Diode 10V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL | BZV85-C10,113.pdf | |
| MILP1812-334K | 330µH Unshielded Inductor 90mA 15.24 Ohm Max Nonstandard | MILP1812-334K.pdf | |
| FAN4800CMY | PFC IC Continuous Conduction (CCM), Discontinuous Conduction (DCM) 66kHz ~ 84kHz 16-SOP | FAN4800CMY.pdf | |
| BU4813G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BU4813G-TR.pdf | |
| IP2003PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 40A Power Block (LGA) | IP2003PBF.pdf | |
| CP12412_LOS-RS | Lens with Holder Clear 3° ~ 18° Spot Osram Oslon SSL 80, SSL 150, Square EC | CP12412_LOS-RS.pdf | |
| VE-BNF-CU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W | VE-BNF-CU-F2.pdf | |
| JBXEP0G06FSSDP | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | JBXEP0G06FSSDP.pdf |