| Manufacturer Part Number: | CRG0402F360K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402F360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402F360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 5-1676480-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402F360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402F360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402F360K is new and unused, you can buy CRG0402F360K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402F360K.
| EEE-HA0J101P | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J101P.pdf | |
| V205ZS05PX2855 | VARISTOR 205V 400A DISC 5MM | V205ZS05PX2855.pdf | |
| VE13M00300K-- | VARISTOR 47V 500A DISC 13MM | VE13M00300K--.pdf | |
| MT29F1G08ABADAWP-ITE:D | IC FLASH NAND 128MX8 TSOP | MT29F1G08ABADAWP-ITE:D.pdf | |
| VI-B3H-IV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W | VI-B3H-IV-B1.pdf | |
| DO061A-B | Solid State Relay SPST-NC (1 Form B) 4-SIP | DO061A-B.pdf | |
| RT0805DRE078K25L | RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE078K25L.pdf | |
| ACM12DRSH-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 | ACM12DRSH-S288.pdf | |
| PT02E-16-8P(025) | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT02E-16-8P(025).pdf | |
| TVS06RK-25-37A | TV 39C 39#16 PIN PLUG | TVS06RK-25-37A.pdf | |
| 89891-435LF | 70 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-435LF.pdf | |
| 831-83-010-20-001101 | 10 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 831-83-010-20-001101.pdf | |
| TNPU1206432RAZEN00 | RES SMD 432 OHM 0.05% 1/4W 1206 | TNPU1206432RAZEN00.pdf |