| Manufacturer Part Number: | CRG0201F402K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0201F402K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0201F402K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0201 | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |
| Height | 0.010" (0.26mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0201F402K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0201F402K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0201F402K is new and unused, you can buy CRG0201F402K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0201F402K.
| K273M20X7RK5TH5 | 0.027µF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K273M20X7RK5TH5.pdf | |
| 9510-M213-P1F0-Z0R2G1-10A | CIR BRKR MAG 10A 24VDC PUSH-PULL | 9510-M213-P1F0-Z0R2G1-10A.pdf | |
| 02323.15MXE | FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM | 02323.15MXE.pdf | |
| ECC25DKNI | CONN EDGECARD 50POS .100" | ECC25DKNI.pdf | |
| A451PN | Diode Standard 1800V (1.8kV) 2500A Chassis Mount DO-200AC, K-PUK | A451PN.pdf | |
| SPA04N50C3XKSA1 | MOSFET N-CH 560V 4.5A TO220FP | SPA04N50C3XKSA1.pdf | |
| MLF1608A2R2JT000 | 2.2µH Shielded Multilayer Inductor 30mA 1 Ohm Max 0603 (1608 Metric) | MLF1608A2R2JT000.pdf | |
| 5022-682G | 6.8µH Unshielded Inductor 820mA 500 mOhm Max 2-SMD | 5022-682G.pdf | |
| 8N4SV76LC-0102CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0102CDI8.pdf | |
| P89LPC972FN,129 | 8051 LPC900 Microcontroller IC 8-Bit 18MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-DIP | P89LPC972FN,129.pdf | |
| VE-21P-CW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-21P-CW-F4.pdf | |
| RER75F19R6RC02 | RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 30W | RER75F19R6RC02.pdf | |
| 97-3108B28-2SZ | AB 14C 12#16, 2#12 SKT PLUG | 97-3108B28-2SZ.pdf | |
| 325201-25-0 | 25 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325201-25-0.pdf | |
| CMF55392K00BEEB | RES 392K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55392K00BEEB.pdf |