| Manufacturer Part Number: | CRG0201F14K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0201F14K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0201F14K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0201 | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |
| Height | 0.010" (0.26mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0201F14K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0201F14K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0201F14K is new and unused, you can buy CRG0201F14K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0201F14K.
| IEGF66-34439-40B-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGF66-34439-40B-V.pdf | |
| ELF-18D419 | 1.5mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.4A DCR 76 mOhm (Typ) | ELF-18D419.pdf | |
| LTC2292IUP#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2292IUP#TRPBF.pdf | |
| PI3EQX8908ZFEX | Buffer, ReDriver 8 Channel 8Gbps 54-TQFN (10x5.5) | PI3EQX8908ZFEX.pdf | |
| SN74ACT574DW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ACT574DW.pdf | |
| VE-24J-CU | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-24J-CU.pdf | |
| ABC40DTAD-S328 | CONN EDGECARD 80POS .100" | ABC40DTAD-S328.pdf | |
| M20-9770846 | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | M20-9770846.pdf | |
| 77313-402-40LF | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 77313-402-40LF.pdf | |
| 9-146250-0-25 | 50 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 9-146250-0-25.pdf | |
| A-TB500-HX02H | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-HX02H.pdf | |
| CMF6515K000FKR6 | RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF6515K000FKR6.pdf | |
| RNC55H2000FSRSL | RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H2000FSRSL.pdf |