| Manufacturer Part Number: | CPV363M4K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter 600V 11A 36W Through Hole IMS-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPV363M4K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPV363M4K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Thermistor-Resistor Network Simulation Tool | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 11A | |
| Power - Max | 36W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 11A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 0.74nF @ 30V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 19-SIP (13 Leads), IMS-2 | |
| Supplier Device Package | IMS-2 | |
| Standard Package | 160 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPV363M4K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPV363M4K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of CPV363M4K is new and unused, you can buy CPV363M4K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPV363M4K.
| 400MXY180MEFC22X45 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 400MXY180MEFC22X45.pdf | |
| JAN1N6106AUS | TVS DIODE 7.6VWM 14.5VC SQMELF | JAN1N6106AUS.pdf | |
| 0357470310 | Blade Contact 18-20 AWG Crimp Male Blade Tin | 0357470310.pdf | |
| RMC10DRYI-S734 | CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD | RMC10DRYI-S734.pdf | |
| SIT9121AI-2C1-33E81.000000T | OSC XO 3.3V 81MHZ | SIT9121AI-2C1-33E81.000000T.pdf | |
| VS-12CTQ045STRLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 6A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-12CTQ045STRLPBF.pdf | |
| MMSF7P03HDR2G | MOSFET P-CH 30V 7A 8-SOIC | MMSF7P03HDR2G.pdf | |
| MAX562EWI | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SO | MAX562EWI.pdf | |
| MCP73828-4.1VUA | IC CONTROLLR LI-ION 4.1V 8-MSOP | MCP73828-4.1VUA.pdf | |
| 84134750H | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | 84134750H.pdf | |
| 2M801-010-02ZNU13-201SA | M801 12C MIXED SKT RECP THRD | 2M801-010-02ZNU13-201SA.pdf | |
| TV06RW-23-54PC | 53 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-23-54PC.pdf | |
| AT60-16-0644 | CONN PIN | AT60-16-0644.pdf | |
| MCA12060D8452BP500 | RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | MCA12060D8452BP500.pdf | |
| RCG12061K00JNEA | RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 | RCG12061K00JNEA.pdf |