| Manufacturer Part Number: | CPT50235A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 35V 250A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT50235A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT50235A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 250A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 250A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 12mA @ 35V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT50235A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT50235A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT50235A is new and unused, you can buy CPT50235A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT50235A.
| FCN3925E274K | 0.27µF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 3925 (9863 Metric) 0.386" L x 0.248" W (9.80mm x 6.30mm) | FCN3925E274K.pdf | |
| SMA5J7.5A-E3/61 | TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA | SMA5J7.5A-E3/61.pdf | |
| GCM28DSXN | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GCM28DSXN.pdf | |
| SIT5000AI-3E-33N0-25.000000T | OSC XO 3.3V 25MHZ NC | SIT5000AI-3E-33N0-25.000000T.pdf | |
| SIT3808AI-2-18EB | 1MHz ~ 80MHz LVCMOS, LVTTL MEMS VCXO Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 31mA Enable/Disable | SIT3808AI-2-18EB.pdf | |
| 8N4SV76FC-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0009CDI8.pdf | |
| 25LC080C-E/P | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP | 25LC080C-E/P.pdf | |
| 1371531 | PMI CAP CYLIND RED 15/32 TRANSP | 1371531.pdf | |
| VI-20B-MX | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-20B-MX.pdf | |
| VE-2TJ-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VE-2TJ-MW-S.pdf | |
| MCR006YRTF3002 | RES SMD 30K OHM 1% 1/20W 0201 | MCR006YRTF3002.pdf | |
| RT1206CRD0739R2L | RES SMD 39.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD0739R2L.pdf |