| Manufacturer Part Number: | CPT50145A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 250A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT50145A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT50145A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 250A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 250A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 12mA @ 45V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT50145A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT50145A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT50145A is new and unused, you can buy CPT50145A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT50145A.
| AQ147M430FAJME | 43pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147M430FAJME.pdf | |
| CK45-B3FD331KYNN | 330pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | CK45-B3FD331KYNN.pdf | |
| M39003/01-2506H | 220µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-2506H.pdf | |
| 532901-3 | HDI HYB RECP ASSY 3ROW 42 SIG | 532901-3.pdf | |
| AS1917V-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | AS1917V-T.pdf | |
| KY DMLN31.23-GYJX-46-J3T3-Z | LED Lighting Color SYNIOS Yellow 590nm (586nm ~ 595nm) 2-SMD, No Lead | KY DMLN31.23-GYJX-46-J3T3-Z.pdf | |
| ERJ-14NF8663U | RES SMD 866K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-14NF8663U.pdf | |
| AA0402FR-0713R3L | RES SMD 13.3 OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-0713R3L.pdf | |
| ESR10EZPF3323 | RES SMD 332K OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF3323.pdf | |
| CA3108F14S-2PB | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3108F14S-2PB.pdf | |
| FGG.1B.308.CYCD72Z | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.1B.308.CYCD72Z.pdf | |
| 172-E15-202-011 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 172-E15-202-011.pdf | |
| 924217-28-02-I | 2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 924217-28-02-I.pdf |