| Manufacturer Part Number: | CPT12050A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 50V 60A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT12050A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT12050A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 50V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT12050A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT12050A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT12050A is new and unused, you can buy CPT12050A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT12050A.
| 5300-34-RC | 560µH Unshielded Wirewound Inductor 210mA 4.7 Ohm Max Axial | 5300-34-RC.pdf | |
| MK5814GLF | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP | MK5814GLF.pdf | |
| APA300-PQ208A | IC FPGA 158 I/O 208QFP | APA300-PQ208A.pdf | |
| PIC12F1572-I/MF | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (3x3) | PIC12F1572-I/MF.pdf | |
| CXM-14-30-80-36-AC30-F4-3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) - White, Warm Square | CXM-14-30-80-36-AC30-F4-3.pdf | |
| H280CBC-Y/G | LED Circuit Board Indicator 2 High Green, Yellow (x 2) Diffused, White 2.2V Green, 2.1V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Round with Domed Top, 5mm, T-1 3/4 | H280CBC-Y/G.pdf | |
| VE-JTT-CZ | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W | VE-JTT-CZ.pdf | |
| VE-2NP-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W | VE-2NP-IU-S.pdf | |
| MI-223-MX-F1 | CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 75W | MI-223-MX-F1.pdf | |
| AA0402FR-0721R5L | RES SMD 21.5 OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-0721R5L.pdf | |
| MS3126E14-5PF0F16 | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Dust Cap | MS3126E14-5PF0F16.pdf | |
| RT0201FRE0730R9L | RES SMD 30.9 OHM 1% 1/20W 0201 | RT0201FRE0730R9L.pdf | |
| CRCW1206100MJPTAHR | RES SMD 100M OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW1206100MJPTAHR.pdf | |
| RN55C2640FB14 | RES 264 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C2640FB14.pdf |