| Manufacturer Part Number: | CMPT2907A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMPT2907A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMPT2907A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMPT2907A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMPT2907A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMPT2907A BK is new and unused, you can buy CMPT2907A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMPT2907A BK.
| 100MU153MA13216 | 0.015µF Film Capacitor 100V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 100MU153MA13216.pdf | |
| 09037966862 | DIN-SIGNAL C096FPW-17C1-2-COD P- | 09037966862.pdf | |
| 1N4752A-T | Zener Diode 33V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4752A-T.pdf | |
| PG1083.153NLT | 15.2µH Unshielded Inductor 14A 9.2 mOhm Max Nonstandard | PG1083.153NLT.pdf | |
| ATXMEGA192A3-MH | AVR AVR® XMEGA® A3 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 192KB (96K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATXMEGA192A3-MH.pdf | |
| SN74AUC2G07YEPR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74AUC2G07YEPR.pdf | |
| N/MS3420-12 | CONN BUSHING DARK GREEN | N/MS3420-12.pdf | |
| TX18AB90D1204 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 12, 12S | TX18AB90D1204.pdf | |
| 826658-4 | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 826658-4.pdf | |
| NA13518100J0G | 13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole | NA13518100J0G.pdf | |
| 53409-1 | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 16-22 AWG Crimp | 53409-1.pdf | |
| AF1210FR-078K87L | RES SMD 8.87K OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-078K87L.pdf | |
| YC164-FR-07560RL | RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 | YC164-FR-07560RL.pdf |