| Manufacturer Part Number: | CM75MX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 75A 280W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM75MX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM75MX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75A | |
| Power - Max | 280W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 75A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 7.5nF @ 10V | |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM75MX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM75MX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM75MX-12A is new and unused, you can buy CM75MX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM75MX-12A.
| GRM3196P2A271JZ01D | 270pF 100V Ceramic Capacitor P2H 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM3196P2A271JZ01D.pdf | |
| CWR26HC336MBFZ\PR | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 800 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HC336MBFZ\PR.pdf | |
| ASM08DRYS | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | ASM08DRYS.pdf | |
| SN74LVC2G04YZPR | Inverter IC 2 Channel 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC2G04YZPR.pdf | |
| MCP1825ST-2502E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-223-3 | MCP1825ST-2502E/DB.pdf | |
| 5571505801 | Panel Indicator | 5571505801.pdf | |
| VE-BWV-CX | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-BWV-CX.pdf | |
| RMM18DTBT-S273 | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | RMM18DTBT-S273.pdf | |
| 1759066-1 | SHIELD FRAME ASSY EXPRCARD TOP | 1759066-1.pdf | |
| TNPU08058K45AZEN00 | RES SMD 8.45KOHM 0.05% 1/8W 0805 | TNPU08058K45AZEN00.pdf |