| Manufacturer Part Number: | CM500HA-34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1700V 500A 5000W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM500HA-34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM500HA-34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500A | |
| Power - Max | 5000W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 500A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 120nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM500HA-34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM500HA-34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM500HA-34A is new and unused, you can buy CM500HA-34A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM500HA-34A.
| 0895040.TXN | FUSE AUTO 40A 58VDC AUTO LINK | 0895040.TXN.pdf | |
| MXPLAD15KP75CA | TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD | MXPLAD15KP75CA.pdf | |
| ECA30DCWS-S288 | CONN EDGECARD 60POS .125" | ECA30DCWS-S288.pdf | |
| ESA14DRMT | CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW | ESA14DRMT.pdf | |
| PG0702.102NL | 1µH Shielded Wirewound Inductor 26.1A 1.76 mOhm Nonstandard | PG0702.102NL.pdf | |
| 0819R-80H | 220µH Unshielded Molded Inductor 42.5mA 26.5 Ohm Max Axial | 0819R-80H.pdf | |
| 72T1885L5BBI | IC FIFO 32768X18 2.5V 5NS 144BGA | 72T1885L5BBI.pdf | |
| MP8-2Y-2Y-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-2Y-2Y-00.pdf | |
| VN02 015 0047 2 | Socket Contact 18 AWG Size 1.5mm Crimp Gold | VN02 015 0047 2.pdf | |
| 0022419072 | 7 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24-26 AWG | 0022419072.pdf | |
| 0397010009 | PLUG 381MM FRONT 9C MTG GREEN | 0397010009.pdf | |
| 0395232318 | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395232318.pdf |