| Manufacturer Part Number: | CM300DY-34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1700V 300A 2900W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM300DY-34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM300DY-34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300A | |
| Power - Max | 2900W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 300A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 74nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM300DY-34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM300DY-34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM300DY-34A is new and unused, you can buy CM300DY-34A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM300DY-34A.
| B43505C5227M80 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C5227M80.pdf | |
| MAL210658103E3 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210658103E3.pdf | |
| S1GHE3_A/I | DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC | S1GHE3_A/I.pdf | |
| PG0936.471NL | 470nH Unshielded Wirewound Inductor 40A 0.87 mOhm Max Nonstandard | PG0936.471NL.pdf | |
| MB90427GAVPF-GS-319 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAVPF-GS-319.pdf | |
| UA7812CKTTRG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1.5A DDPAK/TO-263-3 | UA7812CKTTRG3.pdf | |
| LOPL-E001A | LED Lighting Color LOPL Amber 590nm (Typ) 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | LOPL-E001A.pdf | |
| VE-BTV-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-BTV-CY-F1.pdf | |
| ALE75B24 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | ALE75B24.pdf | |
| 97-3106B22-5SW | AB 6C 4#16, 2#12 SKT PLUG | 97-3106B22-5SW.pdf | |
| TV07DZ-19-28HB | 28 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DZ-19-28HB.pdf | |
| YK50225130J0G | 25 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK50225130J0G.pdf | |
| OSTTR203551 | 20 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | OSTTR203551.pdf |