| Manufacturer Part Number: | CM300DY-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 300A 1890W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM300DY-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM300DY-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Discontinued | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300A | |
| Power - Max | 1890W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 300A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 47nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM300DY-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM300DY-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM300DY-24A is new and unused, you can buy CM300DY-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM300DY-24A.
| NLW100-50 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW100-50.pdf | |
| T95R156K050CSSS | 15µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 2824 (7260 Metric) 400 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R156K050CSSS.pdf | |
| 1410-F110-P1F1-W14QB2-2A | CIR BRKR THRM 2A 250VAC 48VDC | 1410-F110-P1F1-W14QB2-2A.pdf | |
| 03455HS7H | FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT | 03455HS7H.pdf | |
| CBC2518T471K | 470µH Unshielded Wirewound Inductor 70mA 28.6 Ohm Max 1007 (2518 Metric) | CBC2518T471K.pdf | |
| HKQ0603U1N1C-T | 1.1nH Unshielded Multilayer Inductor 850mA 70 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | HKQ0603U1N1C-T.pdf | |
| VE-J0W-IZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W | VE-J0W-IZ-F3.pdf | |
| VE-B54-IU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VE-B54-IU-F1.pdf | |
| SCS120PW15 | AC/DC CONVERTER 15V 120W | SCS120PW15.pdf | |
| HRG3216P-5100-D-T1 | RES SMD 510 OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-5100-D-T1.pdf | |
| CA3106E20A9SB02 | 9 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E20A9SB02.pdf | |
| TVS06RK-21-11PD-LC | TV 11C 11#12 PIN PLUG | TVS06RK-21-11PD-LC.pdf | |
| 315-87-139-41-003101 | 39 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 315-87-139-41-003101.pdf | |
| AT1206BRD07165KL | RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 | AT1206BRD07165KL.pdf |