| Manufacturer Part Number: | CM300DX-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 300A 1890W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM300DX-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM300DX-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Featured Product | NX Series IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300A | |
| Power - Max | 1890W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 300A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 47nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM300DX-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM300DX-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM300DX-24A is new and unused, you can buy CM300DX-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM300DX-24A.
| C917U220JYNDBAWL35 | 22pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C917U220JYNDBAWL35.pdf | |
| T496X686M010ATE900 | 68µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 900 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T496X686M010ATE900.pdf | |
| RBM24DCSH-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | RBM24DCSH-S288.pdf | |
| SG5032VAN 250.000000M-KEGA3 | 250MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5 V ~ 3.3 V 30mA Enable/Disable | SG5032VAN 250.000000M-KEGA3.pdf | |
| 1330R-14G | 560nH Unshielded Inductor 550mA 500 mOhm Max 2-SMD | 1330R-14G.pdf | |
| SN74AHC594NSR | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO | SN74AHC594NSR.pdf | |
| 450D253F8 | 25k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.333W, 1/3W Solder Lug | 450D253F8.pdf | |
| RMCF0603FT1R74 | RES SMD 1.74 OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT1R74.pdf | |
| 3-2172065-2 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Tin | 3-2172065-2.pdf | |
| 0009482103 | 10 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0009482103.pdf | |
| SQT-135-01-L-S | 35 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | SQT-135-01-L-S.pdf | |
| 1052015:0441 | TERM BLOCK MARKER | 1052015:0441.pdf | |
| CAY16-241J4LF | RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 | CAY16-241J4LF.pdf | |
| RN60C1262BRSL | RES 12.6K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C1262BRSL.pdf |