| Manufacturer Part Number: | CM200DX-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 200A 1250W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM200DX-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM200DX-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Featured Product | NX Series IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A | |
| Power - Max | 1250W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 200A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 35nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM200DX-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM200DX-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM200DX-24A is new and unused, you can buy CM200DX-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM200DX-24A.
| CGA2B2NP01H030C050BA | 3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2NP01H030C050BA.pdf | |
| GCM2195C1H752JA16D | 7500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCM2195C1H752JA16D.pdf | |
| V205ZC05PX2855 | VARISTOR 205V 400A DISC 5MM | V205ZC05PX2855.pdf | |
| TIP31G | TRANS NPN 40V 3A TO220AB | TIP31G.pdf | |
| 7356-H | 22mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 270mA DCR 4 Ohm | 7356-H.pdf | |
| DS1086LU-12F/T&R | IC ECONOSILLATOR 3.3V SS 8-USOP | DS1086LU-12F/T&R.pdf | |
| SN74LVC646APWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | SN74LVC646APWR.pdf | |
| NCP4588DMX15TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 200mA 6-XDFN (1.2x1.2) | NCP4588DMX15TCG.pdf | |
| LTD-4830CKG-P | Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Anode 2.05V 20mA 0.591" H x 0.783" W x 0.148" D (15.00mm x 19.90mm x 3.75mm) 20-SMD, No Lead | LTD-4830CKG-P.pdf | |
| M-22E10-050 10K | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug | M-22E10-050 10K.pdf | |
| VI-BTV-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-BTV-IY-F2.pdf | |
| PZC05DGAN | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PZC05DGAN.pdf | |
| RG1608V-1780-D-T5 | RES SMD 178 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608V-1780-D-T5.pdf | |
| RN60C2102FRSL | RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C2102FRSL.pdf |