| Manufacturer Part Number: | CM150RX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 150A 520W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM150RX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM150RX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 150A | |
| Power - Max | 520W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 150A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 18nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM150RX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM150RX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM150RX-12A is new and unused, you can buy CM150RX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM150RX-12A.
| UP050SL620J-KEC | 62pF 50V Ceramic Capacitor SL Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050SL620J-KEC.pdf | |
| P6SMBJ120 | TVS DIODE 102VWM 173.25VC SMD | P6SMBJ120.pdf | |
| TWETRCJANF-24.576000 | 24.576MHz CMOS TCXO Oscillator Through Hole 2.8 V ~ 3.3 V 8mA | TWETRCJANF-24.576000.pdf | |
| AS1310-BTDT-20 | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2V 1 Output 320mA (Switch) 8-UFDFN Exposed Pad | AS1310-BTDT-20.pdf | |
| VI-J4L-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-J4L-CY-F2.pdf | |
| EPSA120050UB-P6P-EJ | 12V 6W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | EPSA120050UB-P6P-EJ.pdf | |
| 97-3108B16-11PY-417-940 | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3108B16-11PY-417-940.pdf | |
| GTS06CF20-27SY | GT 14C 14#16 SKT PLUG | GTS06CF20-27SY.pdf | |
| D38999/26MD35JE | 37 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MD35JE.pdf | |
| CA06EW28A16PB15F0 | CB 9C 4#4 5#16 PIN PLUG | CA06EW28A16PB15F0.pdf | |
| 0936010121 | Female Insert Gray 3+Ground Position Screw | 0936010121.pdf | |
| YK60110030J0G | 10 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK60110030J0G.pdf | |
| AC2512FK-07187RL | RES SMD 187 OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-07187RL.pdf |