| Manufacturer Part Number: | CM100RX-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200V 100A 625W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM100RX-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM100RX-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A | |
| Power - Max | 625W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 100A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 17.5nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM100RX-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM100RX-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM100RX-24A is new and unused, you can buy CM100RX-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM100RX-24A.
| LNX2V102MSEF | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2V102MSEF.pdf | |
| 10119126-D0J-70DLF | XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK | 10119126-D0J-70DLF.pdf | |
| 10119128-U0C-80DLF | XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK | 10119128-U0C-80DLF.pdf | |
| SIT8008BIT83-33E-66.667000T | OSC XO 3.3V 66.667MHZ OE | SIT8008BIT83-33E-66.667000T.pdf | |
| 8N4SV75FC-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0035CDI.pdf | |
| RT9819C-26GV | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | RT9819C-26GV.pdf | |
| NAG107PB | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Anode 4.4V 20mA 1.299" H x 0.898" W x 0.354" D (33.00mm x 22.80mm x 9.00mm) 14-DIP | NAG107PB.pdf | |
| M55342K06B15E0RS3 | RES SMD 15K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342K06B15E0RS3.pdf | |
| RE0805FRE071K1L | RES SMD 1.1K OHM 1% 1/8W 0805 | RE0805FRE071K1L.pdf | |
| DEMV09P743M | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DEMV09P743M.pdf | |
| M80-5024222 | 42 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | M80-5024222.pdf | |
| CRCW06031K00FHTAP | RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06031K00FHTAP.pdf |