| Manufacturer Part Number: | CM100RX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 100A 400W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM100RX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM100RX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Discontinued | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A | |
| Power - Max | 400W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 100A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 13.3nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM100RX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM100RX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM100RX-12A is new and unused, you can buy CM100RX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM100RX-12A.
| 0031.1364 | FUSEHOLDER FOR 5X20 30DEG PNL MT | 0031.1364.pdf | |
| 345-010-527-202 | CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN | 345-010-527-202.pdf | |
| CSA309-18.432MABJ-UB | 18.432MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial | CSA309-18.432MABJ-UB.pdf | |
| TLE2144CDW | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | TLE2144CDW.pdf | |
| SN74AHC174NSRG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO | SN74AHC174NSRG4.pdf | |
| WP934SA/3SRD | LED Circuit Board Indicator 3 High Red (x 3) Diffused, Tinted 1.85V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | WP934SA/3SRD.pdf | |
| VI-J3M-MZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W | VI-J3M-MZ-S.pdf | |
| SI9121DB-3 | Si9121 - DC/DC Converter 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | SI9121DB-3.pdf | |
| V23047-A1006-A511 | Safety Relay DPST-NO/NC (1 Form A and B) 6VDC Coil Through Hole | V23047-A1006-A511.pdf | |
| MCSP2450AM | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCSP2450AM.pdf | |
| RP73D2B301RBTG | RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B301RBTG.pdf | |
| CMF5520K500BER6 | RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5520K500BER6.pdf |