| Manufacturer Part Number: | CLP0112FPXXXZ01A |
|---|---|
| Manufacturer: | GE Critical Power |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9038 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLP0112FPXXXZ01A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLP0112FPXXXZ01A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLP Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | GE Critical Power | |
| Series | CLP | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 12.5A | |
| Power (Watts) | 150W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 92.7% | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | - | |
| Power (Watts) - Max | 150W | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLP0112FPXXXZ01A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLP0112FPXXXZ01A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GE Critical Power all series components. The condition of CLP0112FPXXXZ01A is new and unused, you can buy CLP0112FPXXXZ01A GE Critical Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLP0112FPXXXZ01A.
| MKT1822410255V | 0.1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) | MKT1822410255V.pdf | |
| MMBD4448 | DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 | MMBD4448.pdf | |
| M0820-54K | 18µH Unshielded Inductor 106mA 4.2 Ohm Max Nonstandard | M0820-54K.pdf | |
| BF6262-20A | CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp 850V Start, 350V Operating 5mA 6.5mm x 262mm | BF6262-20A.pdf | |
| SM4TW102 | 1k Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment | SM4TW102.pdf | |
| VI-J3R-MY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VI-J3R-MY-F2.pdf | |
| AD9558/PCBZ | AD9558 - Timing, Clock Multiplier Evaluation Board | AD9558/PCBZ.pdf | |
| 10090768-S374VLF | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 10090768-S374VLF.pdf | |
| 68705-422HLF | 22 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68705-422HLF.pdf | |
| 823-S1-010-30-014191 | 10 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 823-S1-010-30-014191.pdf | |
| 1629950000 | SYSTEM MARKING 150MM SPECL PRNT | 1629950000.pdf | |
| 1945580000 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1945580000.pdf | |
| CMF5566K500FER6 | RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5566K500FER6.pdf |