| Manufacturer Part Number: | CLL4734A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11735 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4734A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4734A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4734A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4734A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4734A TR is new and unused, you can buy CLL4734A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4734A TR.
| VJ0805D241FXAAT | 240pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D241FXAAT.pdf | |
| SMBJ6V5A | TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB | SMBJ6V5A.pdf | |
| MART100KP85AE3 | TVS DIODE 85VWM 166VC CASE5A | MART100KP85AE3.pdf | |
| BB55502VH7902XTSA1 | DIODE VAR CAP 30V 20MA SC79 | BB55502VH7902XTSA1.pdf | |
| SRU5018-150Y | 15µH Shielded Wirewound Inductor 950mA 100 mOhm Nonstandard | SRU5018-150Y.pdf | |
| R5F212E4DFP#U0 | R8C R8C/2x/2E Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212E4DFP#U0.pdf | |
| MS3452W20-27PX | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452W20-27PX.pdf | |
| D38999/20MH35HE-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN | D38999/20MH35HE-LC.pdf | |
| 3560-24S(57) | CONN RECPT 24POS | 3560-24S(57).pdf | |
| OSTV7177250 | 17 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | OSTV7177250.pdf | |
| TNPW12061K84BEEA | RES SMD 1.84K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW12061K84BEEA.pdf | |
| RACF408MJT220K | RES ARRAY 8 RES 220K OHM 1608 | RACF408MJT220K.pdf |