| Manufacturer Part Number: | CL-60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Product Category: | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ICL 10 OHM 25% 5A 19.56MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CL-60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CL-60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | CL Series Inrush Current Limiters | |
| Featured Product | CL Series Current Limiters | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Inrush Current Limiters (ICL) | |
| Manufacturer | Amphenol Advanced Sensors | |
| Series | CL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| R @ 25°C | 10 Ohm | |
| Tolerance | ±25% | |
| Current - Steady State Max | 5A | |
| R @ Current | 0.18 Ohm | |
| Diameter | 0.77" (19.56mm) | |
| Approvals | UL | |
| Lead Spacing | 0.328" (8.33mm) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CL-60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CL-60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol Advanced Sensors all series components. The condition of CL-60A is new and unused, you can buy CL-60A Amphenol Advanced Sensors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CL-60A.
| TE1506-E3 | 8µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1506-E3.pdf | |
| EKMS201VSN821MR25S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS201VSN821MR25S.pdf | |
| MKP385282100JC02H0 | 8200pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) | MKP385282100JC02H0.pdf | |
| 1SMA24CAT3 | TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA | 1SMA24CAT3.pdf | |
| TMPG06-9.1A-E3/54 | TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL | TMPG06-9.1A-E3/54.pdf | |
| DSC1122CI5-047.9990T | 47.999MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 58mA Enable/Disable | DSC1122CI5-047.9990T.pdf | |
| EP20K200CF484C9 | IC FPGA 376 I/O 484FBGA | EP20K200CF484C9.pdf | |
| TLV320AIC15CDBTRG4 | Voice-Band Interface 16 b Serial 30-TSSOP | TLV320AIC15CDBTRG4.pdf | |
| ATA6620-TASY | 1/1 Transceiver Half LIN 8-SO | ATA6620-TASY.pdf | |
| LT1009ILPRE3 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LT1009ILPRE3.pdf | |
| CLM2C-ACA-CYBA0253 | Amber 590nm LED Indication - Discrete 2V 4-PLCC | CLM2C-ACA-CYBA0253.pdf | |
| AQW212 | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-DIP (0.300", 7.62mm) | AQW212.pdf | |
| 1060597100 | Fiber Optic Plug Connector LC Duplex 127µm | 1060597100.pdf | |
| CMF551K0400BEEA70 | RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF551K0400BEEA70.pdf |