| Manufacturer Part Number: | CL-40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Product Category: | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Available Quantity: | 9248 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | ICL 5 OHM 25% 6A 19.56MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CL-40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CL-40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | CL Series Inrush Current Limiters | |
| Featured Product | CL Series Current Limiters | |
| Online Catalog | CL Series | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Inrush Current Limiters (ICL) | |
| Manufacturer | Amphenol Advanced Sensors | |
| Series | CL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| R @ 25°C | 5 Ohm | |
| Tolerance | ±25% | |
| Current - Steady State Max | 6A | |
| R @ Current | 0.11 Ohm | |
| Diameter | 0.77" (19.56mm) | |
| Approvals | UL | |
| Lead Spacing | 0.328" (8.33mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CL-40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CL-40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol Advanced Sensors all series components. The condition of CL-40A is new and unused, you can buy CL-40A Amphenol Advanced Sensors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CL-40A.
| T95R397M6R3LSAS | 390µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 130 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R397M6R3LSAS.pdf | |
| SA15CA-E3/54 | TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC | SA15CA-E3/54.pdf | |
| ASTMUPCD-33-32.000MHZ-EY-E-T | 32MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCD-33-32.000MHZ-EY-E-T.pdf | |
| MCP4822-E/MS | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | MCP4822-E/MS.pdf | |
| LTC7138HMSE#PBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable (Programmable) 0.8V (1.8V, 3.3V, 5V) 1 Output 400mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm) Exposed Pad, 12 leads | LTC7138HMSE#PBF.pdf | |
| 392C210K | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Solder Hook | 392C210K.pdf | |
| VE-B2T-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VE-B2T-EW-F3.pdf | |
| AEO20A48N-S | CONV DC-DC 120W 48VIN 5V NEG SMD | AEO20A48N-S.pdf | |
| 3-1393818-6 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Socketable | 3-1393818-6.pdf | |
| 3020-01096-0 | RES CHAS MNT 0.001 OHM .25% 2.5W | 3020-01096-0.pdf | |
| CA3102E12S-3SB109 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E12S-3SB109.pdf | |
| DF3EA-15P-2H(51) | 15 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | DF3EA-15P-2H(51).pdf | |
| 1961510000 | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1961510000.pdf |