| Manufacturer Part Number: | CFR50J11K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 11.0K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR50J11K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR50J11K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1623932-3 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR50, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 11k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR50J11K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR50J11K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR50J11K is new and unused, you can buy CFR50J11K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR50J11K.
| C921U270JZNDBAWL45 | 27pF 440VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | C921U270JZNDBAWL45.pdf | |
| 10104999-L0E-80B | XCEDE 3W LEFT 6PVH 8COL | 10104999-L0E-80B.pdf | |
| EBA24DCMI-S288 | CONN EDGECARD 48POS .125" | EBA24DCMI-S288.pdf | |
| RGP10B | DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 | RGP10B.pdf | |
| AT40K05-2DQI | IC FPGA 128 I/O 208QFP | AT40K05-2DQI.pdf | |
| SN74LV244ATPW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LV244ATPW.pdf | |
| M74VHC1GT00DFT1G | NAND Gate IC 1 Channel SC-70 | M74VHC1GT00DFT1G.pdf | |
| ACPL-K54L-000E | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 2 Channel 8-SO Stretched | ACPL-K54L-000E.pdf | |
| R0.5D10-2405 | 0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE | R0.5D10-2405.pdf | |
| MS3106F18-9PX | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106F18-9PX.pdf | |
| 1731090105 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 1731090105.pdf | |
| 1103432-1 | Female/Male Insert without Contacts Gray 12 Position Crimp | 1103432-1.pdf | |
| 1722981116 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole Tin | 1722981116.pdf | |
| 95712-134HLF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 95712-134HLF.pdf |