| Manufacturer Part Number: | CFR50J10K/S |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10.0K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR50J10K/S Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR50J10K/S | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623932-9 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR50, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR50J10K/S | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR50J10K/S is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR50J10K/S is new and unused, you can buy CFR50J10K/S TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR50J10K/S.
| ASTMHTFL-25.000MHZ-XJ-E-T3 | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-25.000MHZ-XJ-E-T3.pdf | |
| PM3316-100M | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 3.9A 38 mOhm Nonstandard | PM3316-100M.pdf | |
| PIC18LF2450-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18LF2450-I/ML.pdf | |
| SN74LVTH16373GRDR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 54-BGA MICROSTAR JUNIOR (8.0x5.5) | SN74LVTH16373GRDR.pdf | |
| LT3028EDHC#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 1.22 V ~ 20 V 500mA, 100mA 16-DFN (5x3) | LT3028EDHC#TRPBF.pdf | |
| LZ4-04MDCB-0000 | LED Lighting Color LuxiGen™ Red, Green, Blue, White - Cool (RGBW) 624nm Red, 525nm Green, 457nm Blue, 6500K White 8-SMD, No Lead Exposed Pad | LZ4-04MDCB-0000.pdf | |
| VE-24Y-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VE-24Y-EY-F2.pdf | |
| VI-24N-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-24N-CX-F4.pdf | |
| VI-JVX-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-JVX-IY-B1.pdf | |
| BACC45FT20D41S9 | 41 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FT20D41S9.pdf | |
| 97-3107A24-7PY-940 | AB 16C 14#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3107A24-7PY-940.pdf | |
| XM2E-0940-132L | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | XM2E-0940-132L.pdf | |
| FH30-90S-0.3SHW(98) | 90 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle | FH30-90S-0.3SHW(98).pdf | |
| IC1FB-68PD-1.27DS(72) | 68 Position Card Connector Through Hole, Right Angle Gold | IC1FB-68PD-1.27DS(72).pdf |