| Manufacturer Part Number: | CFR25J560K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 560K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-1623931-6 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 4-1623931-6.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J560K is new and unused, you can buy CFR25J560K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J560K.
| 1573-4 | Terminal Turret Connector Single End 0.186" (4.72mm) Tin | 1573-4.pdf | |
| SIT8920AM-73-33E-20.000000E | OSC XO 3.3V 20MHZ OE | SIT8920AM-73-33E-20.000000E.pdf | |
| AISC-0402-5N6J-T | 5.6nH Unshielded Wirewound Inductor 760mA 83 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | AISC-0402-5N6J-T.pdf | |
| MAX6726KASVD4+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 3 Channel SOT-23-6 | MAX6726KASVD4+T.pdf | |
| RT0805FRE0748R7L | RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE0748R7L.pdf | |
| TV07RQW-17-2SD-LC | TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE | TV07RQW-17-2SD-LC.pdf | |
| DF33C-6RS-3.3 | CONN RETAINER SINGLE ROW 6POS | DF33C-6RS-3.3.pdf | |
| 1674311-1 | CONN RCPT CONTACT 22-20AWG TIN | 1674311-1.pdf | |
| 929710-11-16-RK | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929710-11-16-RK.pdf | |
| 831-87-006-20-001101 | 6 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 831-87-006-20-001101.pdf | |
| RCWE060375L0JNEA | RES SMD 0.075 OHM 5% 1/5W 0603 | RCWE060375L0JNEA.pdf | |
| SM6227FT9R09 | RES SMD 9.09 OHM 1% 3W 6227 | SM6227FT9R09.pdf |