| Manufacturer Part Number: | CFR25J51K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 51.0K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J51K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J51K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-1623931-4 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 4-1623931-4.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J51K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J51K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J51K is new and unused, you can buy CFR25J51K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J51K.
| EKMQ401ELL470MK25S | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ401ELL470MK25S.pdf | |
| VJ1812A120KBCAT4X | 12pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A120KBCAT4X.pdf | |
| LD13AC333KAB9A | 0.033µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | LD13AC333KAB9A.pdf | |
| GRM1886R1H6R2DZ01D | 6.2pF 50V Ceramic Capacitor R2H 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1886R1H6R2DZ01D.pdf | |
| TPSMA27HE3_A/I | TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC SMA | TPSMA27HE3_A/I.pdf | |
| ACC08DETH | CONN EDGE .100 16POS DR LOW P | ACC08DETH.pdf | |
| 3090R-122H | 1.2µH Unshielded Inductor 265mA 1.1 Ohm Max 2-SMD | 3090R-122H.pdf | |
| TDA1519CJ/N3,112 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class B 9-PDBS | TDA1519CJ/N3,112.pdf | |
| THS7373IPW | IC AMP VIDEO 4CH 14TSSOP | THS7373IPW.pdf | |
| XPEBWT-L1-R250-00CF7 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Warm 3250K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-L1-R250-00CF7.pdf | |
| NCP1421LEDGEVB | NCP1421 LED Driver Evaluation Board | NCP1421LEDGEVB.pdf | |
| 9T12062A27R0CBHFT | RES SMD 27 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A27R0CBHFT.pdf |