| Manufacturer Part Number: | CFR25J470K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 470K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 3-1623931-3 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 3-1623931-3.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J470K is new and unused, you can buy CFR25J470K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J470K.
| UTM1C220MPD1TA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1C220MPD1TA.pdf | |
| QAK2J104KTP | 0.1µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Axial 0.492" W, 0.177" T x 1.102" L (12.50mm, 4.50mm x 28.00mm) | QAK2J104KTP.pdf | |
| P4KE130CA-E3/54 | TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL | P4KE130CA-E3/54.pdf | |
| 2SA1593T-E | TRANS PNP 100V 2A TP | 2SA1593T-E.pdf | |
| 381N500 | 500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 1W Solder Lug | 381N500.pdf | |
| R12P09D/P/R6.4 | CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT | R12P09D/P/R6.4.pdf | |
| RP15-4815SF-HC | CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT | RP15-4815SF-HC.pdf | |
| VE-BWM-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VE-BWM-MW-F3.pdf | |
| VI-241-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VI-241-MW-F3.pdf | |
| AIBC1CGMSA14S-2SC | ACB 4C 4#16 SKT RECP LINE | AIBC1CGMSA14S-2SC.pdf | |
| 2170753-6 | CAGE ASSY, QSFP28 1X1, GASKET, H | 2170753-6.pdf | |
| RG1005P-563-B-T1 | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-563-B-T1.pdf | |
| CMF60357R00FKEA | RES 357 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60357R00FKEA.pdf | |
| RLR07C1180FRRSL | RES 118 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1180FRRSL.pdf |