| Manufacturer Part Number: | CFR25J390K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1623931-5 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 1-1623931-5.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J390K is new and unused, you can buy CFR25J390K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J390K.
| 1N6067A | TVS DIODE 128VWM 213VC DO13 | 1N6067A.pdf | |
| GBM40DTBH | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | GBM40DTBH.pdf | |
| IPG20N06S2L35AATMA1 | MOSFET 2N-CH 8TDSON | IPG20N06S2L35AATMA1.pdf | |
| A42MX24-PLG84 | IC FPGA 72 I/O 84PLCC | A42MX24-PLG84.pdf | |
| LCMXO2-7000HC-5BG332I | IC FPGA 278 I/O 332CABGA | LCMXO2-7000HC-5BG332I.pdf | |
| AT89LP828-20MH | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5) | AT89LP828-20MH.pdf | |
| ELYI-K52C5-0LPGS-P6500 | LED Lighting Yi White, Cool 6500K (6020K ~ 7050K) 7V 700mA 105° 8-SMD, No Lead Exposed Pad | ELYI-K52C5-0LPGS-P6500.pdf | |
| 75-68217-12S | 1 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 75-68217-12S.pdf | |
| BACC63BP12H3P6 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BP12H3P6.pdf | |
| 2-1658062-1 | 40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 2-1658062-1.pdf | |
| 430613-06-0 | 6 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430613-06-0.pdf | |
| VL30115000J0G | 30 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | VL30115000J0G.pdf | |
| 0393570002 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 0393570002.pdf |