| Manufacturer Part Number: | CFR25J12K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 12.0K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J12K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J12K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1623930-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 1-1623930-1.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J12K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J12K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J12K is new and unused, you can buy CFR25J12K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J12K.
| VJ0805D110JLPAP | 11pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D110JLPAP.pdf | |
| BLM18BD102SH1D | 1 kOhm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount Signal Line 200mA 1 Lines 850 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | BLM18BD102SH1D.pdf | |
| PIC16C505T-04E/SL | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 14-SOIC | PIC16C505T-04E/SL.pdf | |
| TE28F128P30T85A | IC FLASH 128MBIT 85NS 56TSOP | TE28F128P30T85A.pdf | |
| 39-10-6 | LED HARDWARE LENS FILTER | 39-10-6.pdf | |
| PYB15-Q24-D12 | DC/DC CONVERTER +/-12V 15W | PYB15-Q24-D12.pdf | |
| VI-B6X-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-B6X-CY-F2.pdf | |
| ERJ-12SF2493U | RES SMD 249K OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-12SF2493U.pdf | |
| ERJ-1GNF8060C | RES SMD 806 OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GNF8060C.pdf | |
| MCR03EZPFX2103 | RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03EZPFX2103.pdf | |
| CTV07RW-17-73SC-S15 | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-17-73SC-S15.pdf | |
| 811-22-014-30-002101 | 14 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-22-014-30-002101.pdf | |
| 9C04021A3300JLHF3 | RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 | 9C04021A3300JLHF3.pdf | |
| RNMF12FTD475R | RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL | RNMF12FTD475R.pdf |