| Manufacturer Part Number: | CFR25J120K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 120K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623930-9 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 1623930-9.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J120K is new and unused, you can buy CFR25J120K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J120K.
| UP050CH3R9K-B-B | 3.9pF 50V Ceramic Capacitor C0H Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050CH3R9K-B-B.pdf | |
| GL040F33CDT | 4MHz ±30ppm Crystal 18pF 120 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | GL040F33CDT.pdf | |
| SIT1602BC-81-25S-25.000000Y | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 2.5V 4.2mA Standby (Power Down) | SIT1602BC-81-25S-25.000000Y.pdf | |
| DSC1001CI5-037.0879T | 37.0879MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 7.2mA Standby (Power Down) | DSC1001CI5-037.0879T.pdf | |
| A54SX16P-1VQ100I | IC FPGA 81 I/O 100VQFP | A54SX16P-1VQ100I.pdf | |
| DMC-16202NY-LY-BJE-BLN | Character LCD Display Module Transmissive 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 84.00mm x 45.00mm x 15.10mm | DMC-16202NY-LY-BJE-BLN.pdf | |
| VI-B6Y-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-B6Y-EY-F4.pdf | |
| VE-26B-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VE-26B-CV-F3.pdf | |
| S82Y-H10S | MOUNTING BRAKT SIDE FOR S82H-100 | S82Y-H10S.pdf | |
| RT0402FRE0736KL | RES SMD 36K OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE0736KL.pdf | |
| AMC15DTAN-S189 | CONN EDGECARD 30POS .100" | AMC15DTAN-S189.pdf | |
| PTB-16-26PSZ | Circular Connector Standard 26/26 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | PTB-16-26PSZ.pdf | |
| T38012-01-0 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws | T38012-01-0.pdf | |
| RG1005N-222-C-T10 | RES SMD 2.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 | RG1005N-222-C-T10.pdf |