| Manufacturer Part Number: | CFR100J27K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 27.0K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR100J27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR100J27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 2-1623925-6 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 2-1623925-6.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR100, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR100J27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR100J27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR100J27K is new and unused, you can buy CFR100J27K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR100J27K.
| C0402C682K4RACTU | 6800pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C682K4RACTU.pdf | |
| K151J10C0GF5TL2 | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K151J10C0GF5TL2.pdf | |
| M39003/01-5489/TR | 8.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-5489/TR.pdf | |
| VI-B4N-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-B4N-EY-F4.pdf | |
| VE-221-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VE-221-EW-F4.pdf | |
| AQW212SZ | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-SOP (0.173", 4.40mm) | AQW212SZ.pdf | |
| TRR03EZPJ1R0 | RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603 | TRR03EZPJ1R0.pdf | |
| CPF0603F221RC1 | RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0603 | CPF0603F221RC1.pdf | |
| ABC26DRYS-S13 | CONN EDGECARD 52POS .100" | ABC26DRYS-S13.pdf | |
| CA3106E24A28SXB15 | 28 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E24A28SXB15.pdf | |
| T38058-20-0 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38058-20-0.pdf | |
| 1847100000 | 13 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1847100000.pdf | |
| 1642900000 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1642900000.pdf | |
| RG3216N-1781-D-T5 | RES SMD 1.78K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216N-1781-D-T5.pdf |