| Manufacturer Part Number: | CFR100J10K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 10.0K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR100J10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR100J10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623925-3 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 1623925-3.pdf | |
| Online Catalog | CFR, Neohm Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR100, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -450ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR100J10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR100J10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR100J10K is new and unused, you can buy CFR100J10K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR100J10K.
| UHE1A122MPD | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE1A122MPD.pdf | |
| C0402C0G1C820G | 82pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402C0G1C820G.pdf | |
| VJ0805D3R3DLAAC | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D3R3DLAAC.pdf | |
| SIT8208AI-8F-33E-25.000000Y | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT8208AI-8F-33E-25.000000Y.pdf | |
| 85311AMLF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1GHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 85311AMLF.pdf | |
| NB3N51132DTG | IC CLK GEN CRYSTAL | NB3N51132DTG.pdf | |
| LMV934IPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMV934IPWG4.pdf | |
| TPS79918DDCRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 5-SOT | TPS79918DDCRG4.pdf | |
| LD1086V-DG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.25V 1.5A TO-220 | LD1086V-DG.pdf | |
| VE-B52-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-B52-MX-B1.pdf | |
| V300A36H500BN | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V300A36H500BN.pdf | |
| RR1220P-1212-D-M | RES SMD 12.1KOHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-1212-D-M.pdf | |
| TVP00DT-21-35JN | 79 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DT-21-35JN.pdf |