| Manufacturer Part Number: | CFR-50JB-52-82K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 12082 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 82K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR-50JB-52-82K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR-50JB-52-82K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| HTML Datasheet | CFR Series.html | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | CFR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | CFR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -350/ +500ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR-50JB-52-82K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR-50JB-52-82K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of CFR-50JB-52-82K is new and unused, you can buy CFR-50JB-52-82K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR-50JB-52-82K.
| RHA0J561MCN1GS | 560µF 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 9 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | RHA0J561MCN1GS.pdf | |
| VJ0402D240FXXAP | 24pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D240FXXAP.pdf | |
| 09031782901 | DIN-SIGNAL M078MS-3 0C1-1 | 09031782901.pdf | |
| S0402-12NJ3E | 12nH Unshielded Wirewound Inductor 475mA 220 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-12NJ3E.pdf | |
| 74AC20SCX | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | 74AC20SCX.pdf | |
| MAX5069DAUE | Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP-EP | MAX5069DAUE.pdf | |
| S-13A1C18-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 6-HSOP | S-13A1C18-E6T1U3.pdf | |
| VI-JWN-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-JWN-MY-B1.pdf | |
| GTCL06AF32-AFSX-B30 | GT 55C 55#16 SKT PLUG | GTCL06AF32-AFSX-B30.pdf | |
| D38999/26MD35HN | 37 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MD35HN.pdf | |
| TV06DT-25-46AB | TV 46C MIXED PIN PLUG | TV06DT-25-46AB.pdf | |
| RJHSE5385A8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE5385A8.pdf | |
| RCP2512W43R0GS3 | RES SMD 43 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W43R0GS3.pdf | |
| RCP2512B33R0GEC | RES SMD 33 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B33R0GEC.pdf | |
| 9T08052A12R4DBHFT | RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 | 9T08052A12R4DBHFT.pdf |