| Manufacturer Part Number: | CFR-50JB-52-360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 12477 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 360K OHM 1/2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR-50JB-52-360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR-50JB-52-360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| HTML Datasheet | CFR Series.html | |
| Online Catalog | CFR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | CFR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR-50JB-52-360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR-50JB-52-360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of CFR-50JB-52-360K is new and unused, you can buy CFR-50JB-52-360K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR-50JB-52-360K.
| 420MXK330MEFCSN22X50 | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXK330MEFCSN22X50.pdf | |
| ESM15DRKH-S13 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | ESM15DRKH-S13.pdf | |
| ECC65DCWH-S288 | CONN EDGECARD 130POS .100" | ECC65DCWH-S288.pdf | |
| 2SK137400L | MOSFET N-CH 50V 50MA SMINI-3 | 2SK137400L.pdf | |
| SCB75C-120 | 12µH Shielded Inductor 2.34A 70 mOhm Max Nonstandard | SCB75C-120.pdf | |
| H11N2SR2VM | Logic Output Optoisolator 5MHz Open Collector 4170Vrms 1 Channel 6-SMD | H11N2SR2VM.pdf | |
| REC5-243.3SRWZ/H6/A | CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT | REC5-243.3SRWZ/H6/A.pdf | |
| VE-22K-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-22K-EW-B1.pdf | |
| VI-24M-IU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VI-24M-IU-B1.pdf | |
| RC0603FR-072RL | RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-072RL.pdf | |
| CTV06RQW-25-17SB | 42 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RQW-25-17SB.pdf | |
| MS3120E22-55PZF0 | 55 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS3120E22-55PZF0.pdf | |
| 1613601 | 9 (5 + 3 Power + PE) Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 1613601.pdf | |
| SFM210-LPPE-S27-ST-BK | 27 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | SFM210-LPPE-S27-ST-BK.pdf | |
| 22-55-2041 | 4 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 22-55-2041.pdf |