| Manufacturer Part Number: | CFR-25JR-52-3K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR-25JR-52-3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR-25JR-52-3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| HTML Datasheet | CFR Series.html | |
| Online Catalog | CFR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | CFR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -350/ +500ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR-25JR-52-3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR-25JR-52-3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of CFR-25JR-52-3K is new and unused, you can buy CFR-25JR-52-3K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR-25JR-52-3K.
| VJ1812A150KBBAT4X | 15pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A150KBBAT4X.pdf | |
| BFC237048153 | 0.015µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237048153.pdf | |
| DF3A6.2FUTE85LF | TVS DIODE 3VWM USM | DF3A6.2FUTE85LF.pdf | |
| SIT2001BI-S3-33S-33.330000G | OSC XO 3.3V 33.33MHZ ST | SIT2001BI-S3-33S-33.330000G.pdf | |
| DSC400-1111Q0019KI2T | 25MHz, 50MHz, 125MHz, 150MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Pin Configurable Oscillator 20-VFQFN Exposed Pad 2.25 V ~ 3.6 V Enable/Disable | DSC400-1111Q0019KI2T.pdf | |
| 3548S-1BA-502B | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 5 Turn Wirewound 1.5W Solder Lug | 3548S-1BA-502B.pdf | |
| VE-262-IY | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-262-IY.pdf | |
| ESR03EZPJ202 | RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 0603 | ESR03EZPJ202.pdf | |
| JBXEP1G04FPSDS16 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | JBXEP1G04FPSDS16.pdf | |
| TST-112-01-G-D | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TST-112-01-G-D.pdf | |
| 1816290000 | TAGS MARKER 9/6MM BLANK 1=500 PC | 1816290000.pdf | |
| M55342E02B2B74RT5 | RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342E02B2B74RT5.pdf | |
| CMF5555K880BHEK | RES 55.88K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5555K880BHEK.pdf |