| Manufacturer Part Number: | CFR-12JB-52-82K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 18534 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 82K OHM 1/6W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR-12JB-52-82K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR-12JB-52-82K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| HTML Datasheet | CFR Series.html | |
| Online Catalog | CFR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | CFR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.167W, 1/6W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | -350/ +500ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR-12JB-52-82K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR-12JB-52-82K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of CFR-12JB-52-82K is new and unused, you can buy CFR-12JB-52-82K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR-12JB-52-82K.
| VJ0805D131GXXAT | 130pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D131GXXAT.pdf | |
| ASCO1-72.000MHZ-LB-T3 | 72MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 6mA Enable/Disable | ASCO1-72.000MHZ-LB-T3.pdf | |
| SRR5028-390Y | 39µH Shielded Wirewound Inductor 860mA 210 mOhm Max 2323 (5858 Metric) | SRR5028-390Y.pdf | |
| ACPL-P343-560E | 4A Gate Driver Optical Coupling 3750Vrms 1 Channel 6-SO Stretched | ACPL-P343-560E.pdf | |
| V300B36C250BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W | V300B36C250BG3.pdf | |
| AA1206JR-07330KL | RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 | AA1206JR-07330KL.pdf | |
| SFV16R-1STBE1HLF | 16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV16R-1STBE1HLF.pdf | |
| 175150-1 | CONN CONTACT TAB 20-16AWG TIN | 175150-1.pdf | |
| 714-83-110-41-014101 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.022" (0.41mm ~ 0.56mm) No Tail Solder | 714-83-110-41-014101.pdf | |
| PNL-1000-3 | Terminal Connector Rectangular Lug, Grounding 500-1000 MCM (kcmil) | PNL-1000-3.pdf | |
| CMF6054R900BHRE | RES 54.9 OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF6054R900BHRE.pdf |