| Manufacturer Part Number: | CFM14JT300K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 300K OHM 1/4W 5% CF MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFM14JT300K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFM14JT300K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CFM | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFM14JT300K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFM14JT300K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CFM14JT300K is new and unused, you can buy CFM14JT300K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFM14JT300K.
| IUGF6-30489-50 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IUGF6-30489-50.pdf | |
| RC4560IPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | RC4560IPW.pdf | |
| SA10-21CGKWA | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2.1V 20mA 1.339" H x 0.551" W x 0.413" D (34.00mm x 14.00mm x 10.50mm) 10-DIP (1.197", 30.40mm) | SA10-21CGKWA.pdf | |
| VI-B0Y-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-B0Y-MX-F3.pdf | |
| V300A8M400BF | CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W | V300A8M400BF.pdf | |
| A642-52 | Xeltek Programmers - Socket Module - BGA | A642-52.pdf | |
| C93428 | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | C93428.pdf | |
| CRCW20101K87FKEF | RES SMD 1.87K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20101K87FKEF.pdf | |
| TRR01MZPF3091 | RES SMD 3.09K OHM 1% 1/16W 0402 | TRR01MZPF3091.pdf | |
| 97-3107B22-18SW-417 | AB 8C 8#16 SKT PLUG | 97-3107B22-18SW-417.pdf | |
| TVS07RF-23-35HC-LC | TV 100C 100#22D PIN J/N RECP | TVS07RF-23-35HC-LC.pdf | |
| 714-43-208-31-018000 | CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD | 714-43-208-31-018000.pdf | |
| 0825122 | MARKER CARD WHITE 3.81MM | 0825122.pdf | |
| RT0402BRD07887RL | RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRD07887RL.pdf |