| Manufacturer Part Number: | CFM14JT160K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 160K OHM 1/4W 5% CF MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFM14JT160K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFM14JT160K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | CFM Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CFM | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFM14JT160K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFM14JT160K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CFM14JT160K is new and unused, you can buy CFM14JT160K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFM14JT160K.
| VJ0603D330JLPAC | 33pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D330JLPAC.pdf | |
| ECC06DJWN-S1136 | CONN EDGECARD 12PS .100 PRESSFIT | ECC06DJWN-S1136.pdf | |
| SIT9121AC-2C3-25E135.000000Y | OSC XO 2.5V 135MHZ | SIT9121AC-2C3-25E135.000000Y.pdf | |
| A397N | Diode Standard 800V 400A Chassis Mount | A397N.pdf | |
| SSM2211SZ-REEL | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SOIC | SSM2211SZ-REEL.pdf | |
| ICE2PCS03GXUMA1 | PFC IC Continuous Conduction (CCM) 100kHz PG-DSO-8 | ICE2PCS03GXUMA1.pdf | |
| RCA060310K0JNEA | RES SMD 10K OHM 5% 1/10W 0603 | RCA060310K0JNEA.pdf | |
| ACC25DRES-S734 | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | ACC25DRES-S734.pdf | |
| 97-3106B28-15PW-940 | AB 35C 35#16 PIN PLUG | 97-3106B28-15PW-940.pdf | |
| E5MRA | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Silver | E5MRA.pdf | |
| D38999/26JH53AN | CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN | D38999/26JH53AN.pdf | |
| SS64100-037F | Jack Modular Connector | SS64100-037F.pdf | |
| CRCW121012K1FKTA | RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW121012K1FKTA.pdf | |
| RN55E3051BRSL | RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E3051BRSL.pdf |