| Manufacturer Part Number: | CFM14JA560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 560K OHM 1/4W 5% CF MINI |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFM14JA560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFM14JA560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CFM | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFM14JA560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFM14JA560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CFM14JA560K is new and unused, you can buy CFM14JA560K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFM14JA560K.
| ECW-F6244HLB | 0.24µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.441" W (18.00mm x 11.20mm) | ECW-F6244HLB.pdf | |
| 89073-1128LF | METRAL HDR 4RX1M | 89073-1128LF.pdf | |
| JANTX1N6662 | Diode Standard 400V 500mA Through Hole DO-35 | JANTX1N6662.pdf | |
| ATF750CL-15JI | IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC | ATF750CL-15JI.pdf | |
| R5F11AGJDNB#40 | RL78 RL78/G1D Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-HWQFN (6x6) | R5F11AGJDNB#40.pdf | |
| AT24C04N-10SI-2.7 SL383 | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C04N-10SI-2.7 SL383.pdf | |
| VE-2ND-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VE-2ND-MU-F3.pdf | |
| AMC35DTKT | CONN EDGECARD 70POS .100" | AMC35DTKT.pdf | |
| MS3452W32-17PX | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452W32-17PX.pdf | |
| 84648-056HLF | 68 Position Card Connector PCMCIA Through Hole, Right Angle | 84648-056HLF.pdf | |
| 0643340300 | 32 Positions Header, Shrouded Connector Through Hole, Right Angle Tin | 0643340300.pdf | |
| 160-90-314-00-001000 | 14 Position DIP, DIL - Header Connector Slotted Tin-Lead | 160-90-314-00-001000.pdf | |
| AA1218FK-0739KL | RES SMD 39K OHM 1W 1812 WIDE | AA1218FK-0739KL.pdf | |
| CMF55427K00BEEB70 | RES 427K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55427K00BEEB70.pdf |